Slovutný pán prezident - prezentácia knihy Madeline Vadkerty 8. 7. 2020 v Bratislave

Slovutný pán prezident

Nebýva zvykom stretnúť človeka, ktorý hovorí šestnástimi jazykmi. Prvá vec, ktorá mi vtedy napadne je, že niekto vlastní šestnásť rôznych kľúčov od šestnástich komnát.

Moje prvé stretnutie s Madelin Vadkerty ma utvrdilo v presvedčení, že cudzí pohľad na nás je hlbšie ako naše a má jasnejší zrak. Na stretnutí mi ukázala pár listov, ktoré získala z národného archívu. Hneď prvý z nich sa dotkol môjho detstva, pretože jeho príbeh sa odohrával na dvore, kde som vyrastal. Zrazu mi jej kľúč odomkol minulosť onoho dvora a odomykal ďalej. Kľúč v Madeliných rukách je však univerzálnejší, než je len jazyková zručnosť. Je  to ľudský kľúč ženy a bádateľky, ktorým zasvietila do tmy našej minulosti.  

Madelin nehľadala svetodejinné pochody a poryvy, o tých sa popísalo dosť. Ona hľadala pravdu malého, obyčajného človeka, o ktorom sa zakaždým píše málo. Alebo aj vôbec. Zrazu nám odomyká komnatu plnú strachu, obáv, zúfalstva bezmocných, ktorí sa ocitli tvárou v tvár molochu nenávistnej ideológie a absolútnej moci. Títo muži, ženy i deti sadajú za stôl a píšu listy svojmu prezidentovi, kňazovi Jozefovi Tisovi. Dnes, po rokoch, čítame tie listy a v nemom úžase  nám behá mráz po chrbte.

Čítame ďalej. Aj iní muži i ženy sadajú za stôl, aj oni  píšu svojmu prezidentovi. Píšu o tom, že za svoju lojálnosť voči ideológii a štátu dostali málo. Píšu menovite a adresne, dožadujú sa aby režim zasiahol, aby dokonal svoje dielo skazy na pisateľoch prosebných listov. Aj oni sa dovolávajú svojho - priamo u prezidenta.

S listami prezidentovi Tisovi sme obišli Slovensko. Zarazené ticho v auditóriách ma presvedčilo, ako naliehavo sme potrebovali Madelinine kľúče.  Prišli v pravý čas. Vďaka nej,  Ivanovi Kamencovi, Soni Gyarfášovej, vydavateľstvu Absynt  a všetkým, ktorí stáli pri tomto projekte.

Pravda niekedy aj bolí, niekedy z nej máme strach. Keď ju prijmeme s pokorou, potom očisťuje. Kniha Slovutný pán prezident autorky Madelin Vadkerty je návodom na pokoru. Je svedectvom, že utrpenie človeka nie je štatistickou jednotkou, ale dôvodom na dlhé, dlhé premýšľanie.

Peter Juščák

 

 

Poznámky

Kontakt:

p.juscak@gmail.com

Knihy:
www.goodreads.com/author/show/6535673.Peter_Ju_k
Obec spisovateľov Slovenska:
www.slovakwriters.com
Publikačný priestor:

www.sme.sk
dennikn.sk/
Zaujímavé stránky:
www.upn.gov.sk/
totalita.cz/
www.gulag.cz/

ˇ

Výnimočná, silná kniha na základe skutočných udalostí, ktorá reže až do kostí.
Peter Marosz
Boha niet, konštatuje Poľka Danuta, účastníčka varšavského povstania. Áno, on sa zavše stratí, len čo ho začneme vylepšovať. Ako inak – k obrazu svojmu.
Marián Hatala
Aj na konci sveta v strasti medzi ľuďmi vzniká láska... 
Mária Jančulová
Jsem nadšena poutavostí příběhů žen, oceňuji také lyrické pasáže, ale asi nejvíc oceňuji, jak vy, muži, umíte rozkrýt ženskou duši!
Marie Vávrová

Vaši knihu by si měl přečíst každý, kdo si někdy stýská na svůj život, práci, děti, šéfa atd., aby si připomněl, jak se mu dobře žije.

čitateľka
Čo  iné ako dobrá pamäť nás dokáže ochrániť pred opakovaním negatívnej skúsenosti?
Tibor Kočík
Každého cítiaceho a humánneho človeka sa kniha dotkne hlbinne...
Ľubica Suballyová
Kniha rozhodne nepatrí k tým, ktoré po dočítaní odložíme a viac si na ňu nespomenieme. Práve naopak. Dočítate ju a budete sa chcieť o nej s niekým porozprávať.
Janka Teťáková
Do rúk sa nám dostáva  významná umelecká výpoveď, román, ktorý sa – dovolím si anticipovať – priradí k tým najdôležitejším v dejinách tohto žánru u nás.
Igor Hochel
 

 

Kontakt

Peter Juscak p.juscak@gmail.com